agonia ![]()
■ Interzicerea expoziției organizate de Societatea Culturală Aromână Contactŭ |
Minduiarea a membrilor
Mutriri: 9287
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2008-12-08 | [Aestu textŭ lipseashti s-hibâ dghivâsitŭ tu romana] | Ânyrâpsitŭ tu bibliotecâ di Murza Narcis Ioel A fost cândva un staul... Nu cel din Betleem. O peșteră ciudată, o grotă de blestem. Păstorul fără grijă plecase pe poteci... Dormeau pe sub păienjeni ciorchini de lilieci. O rază de lumină nu pătrundea din cer. De zgură era ziua și nopțile, de fier. Alunecau culbecii pe jilavii pereți. În fânul ud și putred se-nghesuiau bureți. Dar într-o noapte... îngeri cântară la zenit. Și parcă, printre stele, o stea a răsărit... Și, nu știu cum, deodată veneau lumini de zori; iar fânul era proaspăt și mirosea a flori. Zburară liliecii și beznele s-au dus! Iar eu cântam din fluier cu îngerii de sus... Dar iată, într-o parte privirile mi-arunc și văd sclipind o iesle și-n ieslea mea... un Prunc... Veniți, veniți, voi îngeri, păstori și oameni buni! Veniți, voi magi ai vremii, că-i vremea de minuni! Și-pentru-a câta oară? — slăviți pe Dumnezeu! Căci Pruncul e același, iar staulul... sunt eu.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa a Literaturiljei, a poeziljei shi a culturâljei. Ânyrâpsea sh-hârsea-ti di articoli, eseuri, prozâ, poezie clasicâ sh-antritseri (concursuri). | |||||||||
Nu ufilisits texti dit site fârâ s-nâ spunets.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politicâ di scuteari tu miydani sh-confidentsialitati