agonia ![]()
■ Interzicerea expoziției organizate de Societatea Culturală Aromână Contactŭ |
Minduiarea a membrilor
Mutriri: 8598
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2008-05-27 | [Aestu textŭ lipseashti s-hibâ dghivâsitŭ tu romana] | Ânyrâpsitŭ tu bibliotecâ di Emil Iliescu Tristețea e liberă Tristețea e liberă. Mânia încătușează. Intoleranța-i amară. Bine e când poți contempla lumea din tristețe. Tristețea e liberă, din umerii ei cresc aripi dezinvolte de pasăre. Iată de ce, când sunt trist, îi privesc pe oameni de sus. Compasiunea atrage îndărăt, spre pământ. Trufia așteaptă ca cineva să-și întoarcă privirea spre ea. Are oare tristețea dreptul de a privi totul de sus? Tristețea e ceasul de amurg al sufletului. Când soarele a scăpătat și încă nu-s stele. (Nu aprinde lumina-n odaie!) Amurgul albastru în rama fereștii. Și neaua pe acoperișuri, mereu mai albastră. Și tristețea, cum corbii pe copacii ninși, albaștri. (Nu aprinde lumina-n odaie!) Tramvaiul, tixit și scrâșnind. Ochiul lui stins, de ciclop, în amurg. Oameni cu brazi de crăciun-fedeleș. O, lut tixit, cât ești de încătușat, de neliber! Oameni, în ce noduri vă încolăcirăți! Încâlciți unu-n firele celuilalt. Indeșirabil. Haotic. În tristețe, eu sunt mai ferice ca voi. Eu pot s-o apuc încotro văd cu ochii. (Nu aprinde lumina-n odaie!) Ați avut vreodată timp de tristețe? V-ați putut permite vreodată să n-aprindeți lumina-n odaie?
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa a Literaturiljei, a poeziljei shi a culturâljei. Ânyrâpsea sh-hârsea-ti di articoli, eseuri, prozâ, poezie clasicâ sh-antritseri (concursuri). | |||||||||
Nu ufilisits texti dit site fârâ s-nâ spunets.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politicâ di scuteari tu miydani sh-confidentsialitati