agonia ![]()
■ Interzicerea expoziției organizate de Societatea Culturală Aromână Contactŭ |
Minduiarea a membrilor
Mutriri: 12508
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2005-07-07 | [Aestu textŭ lipseashti s-hibâ dghivâsitŭ tu romana] | Ânyrâpsitŭ tu bibliotecâ di Marta Cremeny Era toamnă Erau și niște castani Și o bancă. Eu ședeam Eram palid și poate frumos Și mă gândeam. Atunci s-a oprit un tramvai S-a dat jos o femeie Dar era îmbrăcată foarte bine Era deci o cucoană. Tramvaiul a plecat Strada rămăsese goală Atunci femeia s-a aplecat Și-a ridicat încet rochia Până la genunchi Și pe urmă mai sus Avea niște pulpe rotunde, frumoase Și ciorapi eleganți de mătasă A stat mult până și i-a potrivit; Eu o priveam pierdut de pe bancă Și cineva plângea, agoniza, murea în mine Încât femeia s-a ridicat Și m-a văzut. Era o femeie albă, frumoasă Dar obrazul i s-a făcut deodată roșu Și eu simțeam cum mă înroșesc; Femeia a plecat repede Avea o rochie albastră care flutura în urmă Eu am rămas mai departe pe bancă, Sub castani. Și a mai venit un tramvai Din el a coborât altă lume Femei și fete frumoase. Și eu ședeam mai departe pe bancă Și mă gândeam La mine La sinucidere, Era toamnă Și mai erau și niște castani.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa a Literaturiljei, a poeziljei shi a culturâljei. Ânyrâpsea sh-hârsea-ti di articoli, eseuri, prozâ, poezie clasicâ sh-antritseri (concursuri). | |||||||||
Nu ufilisits texti dit site fârâ s-nâ spunets.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politicâ di scuteari tu miydani sh-confidentsialitati