agonia ![]()
■ Interzicerea expoziției organizate de Societatea Culturală Aromână Contactŭ |
Minduiarea a membrilor
Mutriri: 8473
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2010-03-14 | [Aestu textŭ lipseashti s-hibâ dghivâsitŭ tu romana] | Ânyrâpsitŭ tu bibliotecâ di Cezar C. Viziniuck
E toamna în declin,
Ce mici lumini rămân, Murim și noi puțin În orice stog de fân. Și, dacă-ți este greu, Așa cum îmi spuneai, Tu hai în brațul meu, Ca fânu-n coasă, hai. Se-ntunecă mereu Și stelele s-au frânt, E toamnă-n brațul meu, E toamnă pe pământ. Să-mi cazi încet la piept Că n-ai scăpare, n-ai, Cu brațul meu te-aștept, Ca fânu-n coasă, hai. Și numai într-un an Ce-l simt, dar nu îl știu, Curat și pmântean Voi spune că-i târziu. Te rog să nu mai vii, Sunt un cosaș bătrân, Și-n brațele pustii Nu-ncape-un fir de fân. Să mă mai lași, mai lași, Să mai rămân, rămân, Ca un cosaș, cosaș, În niște fân, în fân. (din vol. "Apogeul firii")
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa a Literaturiljei, a poeziljei shi a culturâljei. Ânyrâpsea sh-hârsea-ti di articoli, eseuri, prozâ, poezie clasicâ sh-antritseri (concursuri). | |||||||||
Nu ufilisits texti dit site fârâ s-nâ spunets.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politicâ di scuteari tu miydani sh-confidentsialitati